HOME

Show Information

Location and Dates

Workshops and Seminars

Registration

Competition Rules

Judges

Purchase Awards

Sales

Raffle 2017, Raffle 2018

Sponsors

Winners Lists

Contact Us

Grand Valley Woodcarvers

About

Membership

LINKS

PHOTOS

VIDEOS

Below are the results of the Intermediate Class winners of the Canadian National Wildfowl Carving Championship held at RIM Park in Wateloo Ontario in March, 2013.

The Grand Valley Woodcarvers Club congratulates the many award winners and sincerely wishes to thank all the competitors.

 

Intermediate Class Winners - 2013

Intermediate - Category 1A

First

Yves Laurent 3000

Greater Scaup Drake

Second

Wayne Yarrow

3014 Hooded Merganser Drake

Third

Randy Webster

3069 Harlequin Drake

 

Intermediate - Category 1B

First

Dan Meloche

3076 Pintail Drake

Second

Winston Smith

3063 American Widgeon Drake

Third

Wayne Yarrow

3015 Wood Duck Hen

HM

David Long

3006 Mallard Hen

 

Intermediate - Category 2

First

John Nelligan

3068 Black Duck Hen

Second

Wayne Yarrow

3016 Blue-winged Teal Hen

Third

Donald Downey

3083 Mallard Drake

 

Intermediate - Category 3

First

Winston Smith 3064 Common Murre

 

Intermediate - Category 4A

First

Winston Smith

3061 Blue Jay

Second

Bill Douglas

3011 Red-Bellied Woodpeckeer

Third

Francoise Guilbault

3042 Downy Woodpecker

HM

Henry Flaming

3023 Brown Creeper

 

Intermediate - Category 4B

First

Mary Beckstead

3049 Barn Swallow

Second

Phil Glover

3075 Varied Thrush

Third

Francoise Guilbault

3043 American Redstart

HM

John Novak

3073 Bay-Breasted Warbler

 

Intermediate - Category 4C

First

Jason Stewart

3060 Northern Cardinal

Second

Raimo Pepo

3005 Northern Cardinal

Third

Bill Wilson

3019 Rusty Blackbird


HM

Robin Deruchie

3080 Black Headed Grosbeak

HM Mary Beckstead 3050 Brazilian Cardinal

 

Intermediate - Category 5

First

Bill Wilson

3021 Long Eared Owl

Second

Loretta Pickett

3048 Saw-Whet Owl

Third

Jason Stewart

3059 Saw-Whet Owl


HM

Yves Laurent

3002 Saw-Whet Owl

HM

Randy Conner

3027 Sharp-Shinned Hawk

 

Intermediate - Category 6

First

Bill Douglas

3046 Willow Ptarmagin

Second

Grant Winchcomb

3034 American Avocet

Third

Linda Gawel

3038 Scaled Quail

 

Intermediate - Category 7

First

Wayne Yarrow

3018 Red-Tailed Hawk

Second

Randy Conner

3044 Turkey

Third

Rodger Holden

3067 Great Blue Heron

HM

Randy Conner

3029 Great Horned Owl

HM

Dan Meloche

3077 Pied Billed Grebe

 

Intermediate - Category 8

First

Bob Sharer

3008 Bufflehead

Second

Bob Sharer

3009 Common Goldeneye

Third

Wayne Yarrow

3030 Bufflehead Drake

 

Intermediate - Category 9

First

Yves Laurent

3001 Horned Grebe

Second

Dwayne McMurter

3052 Lesser Yellowlegs

 

Intermediate - Category 10

First

Dwayne McMurter

3054 Belted Kingfisher

Second

Mary Beckstead

3051 Bufflehead Drake

Third

Yves Laurent

3003 Pintail Drake

 

Intermediate - Category 11

First

Bill Wilson

3022 Greater Yellowlegs

Second

Linda Gawel

3039 Greater Yellowlegs

Third

Wayne Yarrow

3017 Lesser Scaup Drake

 

 

Created Aug., 2017 by P. McLaren based on work from Barkhouse Photography