HOME

Show Information

Location and Dates

Workshops and Seminars

Registration

Competition Rules

Judges

Purchase Awards

Sales

Raffle 2017, Raffle 2018

Sponsors

Winners Lists

Contact Us

Grand Valley Woodcarvers

About

Membership

LINKS

PHOTOS

VIDEOS

Below are the results of the Canadian National Wildfowl Carving Championship held at RIM Park in Wateloo Ontario in March, 2013.

The Grand Valley Woodcarvers Club congratulates the many award winners and sincerely wishes to thank all the competitors.

 

Novice Class Winners - 2013

Novice - Category 1A

First

Don Hargest 2049

Hooded Merganser Drake

Second

Bruce Mifflin

2052 Lesser Scaup Drake

Third

Paul Dibranou

2019 Redhead Hen

HM

Denise Barletta

2032 Hooded Merganser Drake

 

Novice - Category 1B

First

Denise Barletta

2033 Wood Duck Drake

 

Novice - Category 2

First

Gary L. Jacobson

2040 Common Goldeneye Drake

Second

Don Hargest

2048 Hooded Merganser Drake

Third

Jim Gerard

2042 Pintail Drake

HM

James Ennis

2004 Ruddy Duck Drake

 

Novice - Category 4A

First

Patti Huber 2008

Red Bellied Woodpecker

Second

Tom Hislop

2036 Red Bellied Woodpecker

Third

Brent Lees

2011 Black Capped Chickadee

 

Novice - Category 4B

First

Lynn Burnett

2046 American Robin

Second

Terry Wilson

2006 Red Breasted Nuthatch

Third

Brent Lees

2012 Cedar Waxwing

HM

Denise Barletta

2031 Barn Swallow

 

Novice - Category 4C

First

Garry L. Jacobson

2038 Starling

Second

Tom Hislop

2035 Eastern Meadowlark

Third

Mark Robinson 2002

Dark-Eyed Junco

HM

Brent Lees

2013 Dark-Eyed Junco

HM

Gordon Mason

2021 Eastern Meadowlark

 

Novice - Category 5

First

Garry L. Jacobson

2039 Saw-Whet Owl

Second

Don Richards

2022 American Kestrel

Third

Jim Potts

2000 Merlin

 

Novice - Category 6

First

Patti Huber

2007 Scaled Quail

Second

Don Hargest

2047 Scaled Quail

Third

Ron Richards

2025 Least Bittern

HM

Ron Richards

2024 Virginia Rail

 

Novice - Category 7

First

Garry L. Jacobson

2037 Northern Cardinal

Second

Denise Barletta

2034 Ruddy Turnstone

Third

Patti Huber 2010

Northern Cardinal

HM

Jim Gehl 2020

Ruddy Turnstone

 

Novice - Category 8

First

Patti Hubber

2009 Shoveller Drake

 

Novice - Category 9

First

Wendy Hatch

2050 Mourning Dove

 

Novice - Category 10

First

Paul Dibranou

2018 Common Loon

Second

Dennis Arsenault

2048 Screech Owl

 

Novice - Category 11

First

Brent Lees

2016 Cackling Goose





Second

Brent Lees

2014 Barrows Goldeneye Drake

Third

Brent Lees

2017 Ruddy Duck Drake

HM

Terry Wilson

2005 Greater Yellowlegs

HM

Brent Lees

2015 Canvasback Hen

 

 

Created Aug., 2017 by P. McLaren based on work from Barkhouse Photography